آدرس:

تهران، خیابان رجایی، 18 متری تختی، کوچه 57، پلاک7

تلفن تماس:

09124142741

ایمیل:

info@nabieakram.ir

روش ترک گناهان و انجام واجبات

روش ترک گناهان و انجام واجبات

روش ترک گناهان و انجام واجبات

از بین رفتن ظلمت و ناپاکی، از بدن و اعمال شروع شده تا به قلب می‌رسد. پاک شدن اعمال که بخش ظاهر انسان است با ترک گناهان و انجام واجبات اتفاق می‌افتد. یعنی انسان در اولین قدم به سمت پاکی، باید همه گناهان را ترک کرده و همه واجباتی که به عهده اوست انجام دهد. این اعمال باید با قصد و نیت انجام فرمان خدا باشد.


برای اینکه انسان بتواند گناهان را کنار گذاشته و واجبات را انجام دهد در ابتدا باید گناهان و واجبات را بشناسد. این شناخت با مطالعه کتاب‌‌های مربوط به شرح گناهان کبیره و رساله‌‌های عملیه مراجع تقلید اتفاق می‌افتد. کتاب‌‌های شرح گناهان کبیره، گناهان و روش ترک آنها را بیان می‌کنند و رساله‌‌های عملیه، روش انجام واجبات را توضیح می‌دهند. کتاب‌‌های شرح گناهان از نویسنده‌های مختلف وجود دارد که باید مطالعه شود. برای داشتن رساله عملیه، ابتدا باید مرجع تقلیدی برای خود انتخاب کرده و از رساله او برای دانستن وظایف خود استفاده کرد.


پس از شناخت گناهان و واجبات، فرد باید با برنامه، اقدام به کنار گذاشتن گناهان نماید. برنامه‌‌های عملی که در قدم‌های سوم تا هفتم در ادامه بیان می­شود به فرد کمک می‌کند تا بتواند گناهان را کنار بگذارد.


برای ترک قوی‌‌تر گناهان، در ادامه، تحت عنوان « کار‌های کمک کننده انسان در ترک گناهان » مطالبی بیان شده است. مهم‌ترین چیزی که به فرد کمک می‌کند تا گناهان را راحت‌‌تر کنار بگذارد از بین بردن مقدمات و شرایطی است که او را به گناه می‌کشاند. کسانی که به گناهان زیادی مبتلا هستند یا به گناهی به شدت مبتلا هستند با تصمیم قاطع و اراده‌ای محکم و از بین بردن مقدمات آن گناه در زندگی و فضای شخصیتی خود و انجام کار‌هایی که به انسان در ترک گناهان کمک می‌کنند و انجام قدم‌های سوم تا هفتم، به مرور زمان می‌توانند گناهان را به طور کامل کنار بگذارند.


کسی که گناه را کنار می‌گذارد در زمان‌های دیگر حتی گاه در زمان‌های دورتر، ممکن است میل به انجام همان گناه برای او به وجود آید و او را به آن گناه برگرداند. مهمترین موضوعی که باعث می‌شود فرد به گناه بازگردد این است که پس از ترک گناهان مخصوصاً گناهانی که نسبت به آنها محبت زیادی داشته، خلأی در او به وجود می‌آید که جای خالی گناه را احساس کرده و لذت گناه را به انسان یادآوری می‌کند و باعث جذب مجدد انسان به گناه می‌شود.


برای اینکه انسان به گناه بازنگردد باید از کار‌های جایگزین و دوست داشتنی استفاده کرده و ذهن خود را مشغول به امور جذاب مثبت یا مباح نماید. کار‌های جایگزین و جذاب کار‌هایی مانند فعالیت‌های هنری، ورزشی، مطالعات علمی یا رمان و اموری مانند اینها هستند. این گونه کار‌های جذاب برای افراد مختلف با توجه به روحیاتشان متفاوت است. بر اثر ایستادگی در ترک گناه، خلأهای آن نیز به مرور زمان کم شده و از بین می‌روند و فرد دیگر تمایلی به بازگشت به گناه نخواهد داشت.

برچسب‌ها

نویسنده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها

آخرین مقالات

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان رجایی، 18 متری تختی، کوچه 57، پلاک7
  • 09124142741
  • mahdiyar1984@gmail.com