آدرس:

تهران، خیابان رجایی، 18 متری تختی، کوچه 57، پلاک7

تلفن تماس:

09124142741

ایمیل:

info@nabieakram.ir

تلاش شیطان برای به دردسر انداختن ترک کننده گناه

تلاش شیطان برای به دردسر انداختن ترک کننده گناه

تلاش شیطان برای به دردسر انداختن ترک کننده گناه

درحالی­‌که انسان اعمال خود را از گناهان پاک می‌کند شیطان تلاش بیشتری می­کند تا مانع رشد معنوی او شود. از جمله اینکه توجه فرد را به جذابیت­های گناه بیشتر کرده یا در ذهن او افکار و تخیلات باطل و گاه زننده‌ای ایجاد می‌کند. در بعضی افراد با وسوسه، میل او را به واجبات کم کرده و با تلقین بی­حالی، کارهای مثبت را دشوار نشان می­دهد و یا او را به وسواس و حساسیت‌های بیجا در کارهای عبادی و حتی غیرعبادی از جمله در وضو، غسل و تلفظ حروف نماز مبتلا می‌کند.

این اتفاق در واقع نوعی دست و پا زدن شیطان برای جلوگیری از انجام واجبات و ترک گناهان و جلوگیری از خودسازی فرد است. هرچند ممکن است این اتفاقات، آزار دهنده باشند اما جای نگرانی نیست چراکه این اتفاقات پف دهان شیطان است که با استقامت انسان نمی‌تواند نور خدا را در وجود او خاموش کند.

اگر فرد نترسیده و با اعتماد به نفس به تلاش خود در جهت خودسازی ادامه دهد و سعی کند توجه خود را از این امور به امور الهی متوجه کند بر آنها غلبه کرده و از این وضعیت خارج می‌شود. لازم به ذکر است که تفکرات باطل و گناه‌آلود از آنجا که ناخواسته است گناه نیست اما باید در هر بار، استغفار کرده و از خدا بخواهد از این وسوسه­ ها نجات­اش دهد.

برای رفع این مشکل، فرد باید با بی‌توجهی به این تفکرات به امور معمول زندگی خود بپردازد و تلاش کند تا با توجه و تمرکز فکر به موضوعات الهی مانند ذکر و حتی امور مباح، فکر خود را کنترل کرده و به مسائل باطل فکر نکند و در حالاتی که باعث وسواس می‌شود با انحرافِ ذهنش از حساسیت‌های بیجا، از وسواس پرهیز کند.

نتیجه تلاش برای جلوگیری از این گونه تفکرات، کنترل فکر است و کنترل فکر یکی از ضروریات خودسازی در مراحل بالا‌تر می‌باشد. راه کنترل و تمرکز فکر که یکی از مسائل بسیار مهم در رسیدن به کمالات معنوی است در بخش‌های بعد به طور کامل توضیح داده می­شود.

برچسب‌ها

نویسنده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها

آخرین مقالات

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان رجایی، 18 متری تختی، کوچه 57، پلاک7
  • 09124142741
  • mahdiyar1984@gmail.com