آدرس:

تهران، خیابان رجایی، 18 متری تختی، کوچه 57، پلاک7

تلفن تماس:

09124142741

ایمیل:

info@nabieakram.ir

استاد اخلاقی و تربیتی

استاد اخلاقی و تربیتی

استاد اخلاقی و تربیتی

استاد اخلاقی و تربیتی کسی است که علاوه بر اینکه روش زندگی متعالی را به انسان می‌آموزد، با انسان برای رسیدن به کمال، مرحله به مرحله کمک و همراهی می‌کنند.


جایگاه استاد اخلاقی و تربیتی برای کسانی که تحت تربیت او قرار می‌گیرد جایگاه بسیار حساسی است؛ چرا که‌ انسان را در اصل زندگی تحت تأثیر خود قرار داده و می‌تواند انسان را سعادتمند یا بدبخت کند. بنابراین فرد باید بسیار دقت داشته باشد که چه کسی را به عنوان استاد اخلاقی و تربیتی خود انتخاب می‌کند.


معلم و استاد علمی با توجه به آنکه دانشی به انسان می‌آموزند به دلیل ذات علم باعث رشد تربیتی انسان نیز می‌شوند اما ممکن است معلم هر نوع شخصیتی داشته باشد و انسان کمال یافته نباشد.


اما عالم و استاد کسی است که نه تنها به انسان علم می‌آموزد بلکه رفتار او و نوع شخصیت او در انسان اثر گذاشته و باعث تربیت و کمال انسان می‌شود. بنابراین اینکه استاد چگونه شخصیتی دارد مهم است اما در مورد معلم این موضوع خیلی مهم نیست. بنابراین استاد معنوی، هم معلم است هم به انسان زندگی یاد می‌دهد هم انسان را به مقصد می‌رساند.


به همان اندازه‌ای که جایگاه استاد اخلاقی و تربیتی برای انسان مهم است تمام اموری که در مورد استاد علمی بیان شد برای استاد اخلاقی و تربیتی نیز باید رعایت شود بلکه باید در مورد استاد اخلاقی و تربیتی بیشتر دقت شود چرا که‌ او حق بزرگ‌تری بر فرد تربیت شونده دارد. بنابراین آن امور را در بیشترین حالت خود باید رعایت کند و علاوه بر آن در رعایت ادب، احترام، بزرگداشت، رعایت حق او در غیابش، مراقبت از او و کمک کردن به او هر کاری که می‌تواند انجام دهد.

برچسب‌ها

نویسنده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌ها

آخرین مقالات

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان رجایی، 18 متری تختی، کوچه 57، پلاک7
  • 09124142741
  • mahdiyar1984@gmail.com