به سایت هیئت نبی اکرم (ص) خوش آمدید.

آدرس:

تهران.محله تختی.خیابان رجایی.خیابان ابریشم. خیابان تختی.کوچه57 .پلاک 7

تلفن تماس:

09124142741

ایمیل:

info@nabieakram.ir

منحصر به فرد شدن و اختصاصی شدن همسر

منحصر به فرد شدن و اختصاصی شدن همسر

سخنرانی در مورد منحصر به فرد شدن و اختصاصی شدن همسر توسط آقای بهرام محسنی نسب در هیأت نبی اکرم (ص) در تاریخ ۹۸/۰۹/۲۲

 

 

دانلود فایل صوتی

 

خلاصه مطالب بیان شده در سخنرانی:

رسول خدا -ص- فرمود : هر چه ايمان انسان کامل تر باشد به‏ همسرش بيشتر اظهار محبت مي نمايد.

بحار جلد 103 ص 228

 

امام صادق عليه السلام فرمود :يکى از اخلاق پيغمبران اينست که نسبت‏ به‏ همسرانشان محبت دارند.
بحار جلد 103 ص 236

 

حضرت صادق عليه السلام فرمود :هر کس از دوستان ما باشد به ‏همسرش بيشتر اظهار محبت مي کند.
بحار جلد 103 ص 223

محبت به همسر باعث با طراوت ماندن همسر است.

 

امام على عليه السلام :أَحسِنِ الصُّحبَةَ لَها فَيصفُوَ عَيشُکَ؛

با همسرت خوش رفتار باش تا زندگى ات با صفا گردد.

من لايحضره الفقيه، ج4، ص392، ح5834

 

حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم فرموده اند :جبرئيل به قدري در مورد زنان به من سفارش کرد که گمان بردم که طلاق دادن آنان سزاوار نيست مگر اين که عمل زشتي (فاحشه بينه) از ايشان آشکار گردد.
مکارم الاخلاق طبرسي به نقل از رساله امام سجاد عليه السلام ، شرح نراقي

 

از آنجا که کانون خانواده باید گرم باشد تا در این کانون، انسانهایی با سلامت روانی به وجود آمده و تربیت شوند و از آنجا که زن و شوهر باید یک عمر با هم زندگی کنند باید روابطشان ویژه بوده و از بودن در کنار هم لذت ببرند و برای هم منحصر به فرد باشند یعنی به فکر فرد دیگری نباشند و فقط همسر خود را برای خود بخواهند.

در صورتی دو نفر از بودن در کنار هم لذت می برند که محبت خاصی نسبت به هم داشته باشند و همدیگر را به طور ویژه دوست داشته باشند و اگر برای هم منحصر به فرد باشند که چه بهتر.

داشتن روابط اختصاصی برای زن و شوهر به نفع خودشان و خانواده و فرزندشان است. نوع ارتباط زن و شوهر به گونه ای است که می توانند با هم روابط اختصاصی داشته باشند یعنی عواملی وجود دارد که زن و شوهر می توانند برای هم منحصر به فرد بوده و محبتشان نسبت به هم خاص باشد.

 

روابط اختصاصی زن و شوهر

عواملی که باعث می شود روابط زن و شوهر اختصاصی شده و برای هم منحصر به فرد شوند عبارتند از:

 

 

توضیح بند 1 (داشتن عاطفه و مهر ویژه):

ویژه بودن این مهر به این خاطر است که روابط عاطفی همراه با هیجانات شهوانی با هم دارند. هیجانات شهوانی که از قدرت جنسی تغذیه می شود فقط برای همسر باید اعمال شود این باید نه تنها از طرف ادیان بلکه در میان عامه مردم که ایمان ندارند هم وجود دارد. هیجانات شهوانی که از قدرت جنسی تغذیه می شود بسیار قوی بوده و حالات خاصی را برای انسان به وجود می آورد که اختصاصی و ویژه است. این حالت ویژه فقط برای همسر باید ایجاد شود.

 

توضیح بند 2 (داشتن ارتباط جنسی):

زن و مرد از نظر دینی، اخلاقی و انسانی فقط باید با همسر قانونی خود ارتباط جنسی داشته باشند نه با فرد دیگر. ارتباط جنسی با کسی غیر از همسر خود دارای عواقب آخرتی، دنیوی و اجتماعی بسیار بدی است.

 

توضیح بند 3 (تجربیات مشترک):

تجربیاتی مانند بچه دار شدن یا دوره نامزدی و موراد دیگر که فقط میان زن و شوهر اتفاق افتاده اموری هستند که این دو نفر را به هم مرتبط کرده و برای یکدیگر منحصر به فرد می کند. یاد این تجربیات در آینده باعث یادآوری اشتراکات اختصاصی انداخته و این دو را بیشتر به یکدیگر پیوند می دهد.

 

توضیح بند 4 (مانوس، هم دم و هم زبان):

به دلیل آمیختگی زیاد زن و شوهر با یکدیگر انسی میان آنها به وجود می آید که باعث می شود با هم ندار بوده و همه چیز خود را به همسر خود بگویند. این مسأله باعث می شود زن و شوهر مانوس، هم دم و هم زبان هم بوده و حرف دل خود را به همدیگر بگویند.

این وضعیت به مرور زمان باعث می شود وجود آنها در هم تنیده شود و باعث اتحاد و یکپارچگی میان آنها شده و هر یک برای دیگری منحصر به فرد شود به طوری که هیچ کس جای او را نمی تواند بگیرد. در صورتی این اتفاق می افتد که محبتی میان آنها بوده و این محبت وجود آنها را با هم بیامیزد.

 

توضیح بند 5 (پشتیبان و پناه هم):

از آنجا که آمیختگی شدیدی میان زن و شوهر به وجود می آید و مانند یک فرد می شوند و یک خانواده درست می کنند مشکلات هر یک مشکلات دیگری بوده و چنین اثری در زندگی هر یک دارد بنابراین هریک کمک و پناه دیگری بوده و هر یک در هر امری که بتوانند مشکلات هم را رفع کنند این کار را انجام می دهند. بنابراین زن و شوهر پشتیبان هم و پناه هم هستند.