به سایت هیئت نبی اکرم (ص) خوش آمدید.

آدرس:

تهران.محله تختی.خیابان رجایی.خیابان ابریشم. خیابان تختی.کوچه57 .پلاک 7

تلفن تماس:

09124142741

ایمیل:

info@nabieakram.ir

احادیثی در مورد زنان

احادیثی در مورد زنان

احادیثی در مورد زنان
از کتاب میزان الحکمه

۷۹۰۱- پیامبر خدا(ص ): یک زن شایسته بهتر از هزار مرد ناشایست است .
۷۸۴۷- امـام صـادق (ع ): هـمـانـا زن طـوق اسـت، پـس بنگر که چه طوقى به گردن مى افکنى براى زن ارزش و بهایى نمى توان تعیین کرد، نه براى خوب آنها و نه براى بدشان. زن خوب، ارزشش طلا و نـقـره نـیست بلکه از طلا و نقره هم بهتر وارزشمندتر است و زن بد، ارزشش خاک نیست بلکه خاک هم از او ارزشمندتر است .

یکسان بودن زن و مرد:
۱۶۹۰- امـام عـلـى علیه السلام اى پسر نباته! در این پشت (نجف) جانهاى تمام مردان و زنان مؤمن در کالبدهایى نورانى است بر فراز منبرهایى نورانى .
۶۶۶۶- پـیامبر خدا(ص ): زن و مرد مؤمن پیوسته در جان و مال و فرزندش گرفتار بلا مى شود تا آن که بدون گناه خدا را دیدار کند.
۱۰۷۴۵- پـیـامـبر خدا(ص ): هرگاه مرد نیمه شب همسرش را از خواب بیدار کند و هر دو وضو بگیرند و نماز بخوانند، در شمار مردان و زنانى قلمداد مى شوند که بسیار به یاد خدایند.

خدا نسبت به زنان:
۲۲۶۵۸- پـیـامـبـر خـدا(ص ): خداوند تبارک و تعالى به زنان مهربانتر از مردان است هیچ مردى نیست که زنى از محارم خود را خوشحال سازد، مگر این که خداى متعال در روز قیامت او را شادمان گرداند.
۲۱۹۸۱- امـام کـاظم (ع ): هرگاه به کودکان وعده اى دادید به آن عمل کنید، زیرا آن ها فکر مى کنند این شـمـا هـسـتـیـد که به آن ها روزى مى دهید و خداوند به اندازه اى که براى زنان و کودکان خشم مى گیرد، براى هیچ چیز به خشم نمى آید.

با برکت و پر فایده بودن زنان:
۲۲۶۴۸- ابـراهـیـم کـرخـى از یکى از اصحاب موثق ما نقل مى کند که گفت: من در مدینه ازدواج کردم حضرت صادق (ع) به من فرمود: چگونه دیدى؟ عرض کردم: هر خیر و خوبیى که هر مردى در زن مى بیند، من هم در او دیدم، لیکن به من خیانت کرد! فرمود: چه خیانتى؟ عرض کردم: دختر زایید فـرمـود: بـه نظر مى رسد که از دختر خوشت نمى آید خداوند عزوجل مى فرماید: ((شما نمى دانید پدران و فرزندانتان کدام یک براى شما سودمندترند)).
۲۲۶۵۱- پیامبر خدا(ص ): دختران را ناخوش ندارید، زیرا آن ها مونس هاى گرانبهایى هستند.
۲۲۶۵۳- پیامبر خدا(ص ): این دخترانند که دلسوز و مددکارو با برکتند.
امام صادق علیه‌السّلام فرمود: اکثرا الخیر فی النّساء. بیشترین خیر در زنان است. کتاب وسائل الشّیعه، ج۱۴، ص۱۱

مانع از دوزخ و باعث ورود به بهشت شدن:
۲۲۶۵۲- پیامبر خدا(ص ): هـرکـه دخـتـرى داشـته باشد و او را نیکو تربیت کند و به خوبى آموزش دهد و از نعمت هایى که خداوند ارزانیش کرده او را به وفور بهره مند سازد، آن دختر براى وى مانع و پرده اى در برابر آتش دوزخ خواهد بود.
۲۲۶۵۷- پـیـامبر خدا(ص ): چه خوب فرزندانى هستند دختران پرده نشین هر کس یکى از این ها را داشته باشد، خداوند او را برایش پرده اى در برابر آتش دوزخ قرار مى دهد.
۲۲۶۵۴- پیامبر خدا(ص ): هـر کـس کـه بـرایش دختر به دنیا آید و او را اذیت نکند و حقیرش نشمارد و پسران خود را بر او ترجیح ندهد، خداوند به واسطه آن دختر او را به بهشت مى برد.

خیر مردان در احترام و خدمت به زنان:
۲۲۶۵۵- امام صادق (ع ): دختران حسنه هستند و پسران نعمت، حسنات پاداش داده مى شوند و از نعمت ها بازخواست مى گردد.
فاطمه زهرا سلام‌الله علیها فرمود: خیار کم الینکم منا کبه و اکرمهم لنسائهم. بهترین افراد شما نرم خوترین شمایند، و آنها کسانی هستند که بیشتر به زنانشان احترام می‌گذارند. کتاب فاطمه الزّهراء، ص ۲۶۷
پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله علیه و آله فرموده است: و انّ الرّجل لیوجر فی رفع اللقمه الی فم امرأته. مرد اگر لقمه به دهان همسر خویش گذارد برای او ثواب دارد. کتاب جامع السّعادات، ج۲، ص۱۳۹
رسول خدا صلّی‌الله علیه وآله به علی علیه‌السّلام فرمود: خدمه العیال کفّاره للکبائر و تطفی غضب الرّبّ و مهور حور العین و تزید فی الحسنات و الدّرجات. خدمتگزار همسر بودن گناهان بزرگ را می‌پوشاند و غضب خدا را خاموش می‌کند و مهریه حورالعین است و بر حسنات و نیکی می‌افزاید و درجات را بالا می‌برد. کتاب جامع السّعادات ، ج۲، ص۱۴۳
امام صادق علیه‌السّلام فرمود: اکثرا الخیر فی النّساء. بیشترین خیر در زنان است. کتاب وسائل الشّیعه، ج۱۴، ص۱۱

زن گل است:
۱۸۶۴۶- امام على (ع): به زن کارى را که ازحد و توان او فراتر است ، مسپار، زیرا زن گل است نه کارگزار و در گرامیداشت او پا از حد فراتر مگذار و کارى مکن که به شفاعت کردن از کسى طمع کند.
۲۲۶۴۶- حـمـزه بن حمران در حدیثى مرفوع مى گوید: مردى در خدمت پیامبر(ص ) بود که خبر به دنیا آمـدن فرزندش را به او دادند رنگش برگشت پیامبر فرمود: چه شده است؟ عرض کرد: خیر است پیامبر فرمود: بگو عرض کرد: وقتى از خانه بیرون آمدم همسرم درد زایمان داشت و حالا برایم خبر آوردنـد کـه دخـتر زاییده است پیامبر(ص) فرمود: سنگینى او روى زمین است و بر سرش آسمان سایه مى افکند و خدا روزیش مى دهد و او یک دسته گل است که مى بویى .
۲۲۶۴۷- امـام عـلـى (ع): هـرگـاه بـه رسـول خـدا (ص) مـژده مى دادند که برایش دخترى به دنیا آمده است، مى فرمود: دسته گل است و روزیش را خداوند عزوجل مى دهد.
۲۲۶۵۰- امـام صـادق (ع )ـ به جارود بن منذر: شنیده ام از این که دخترى برایت زاده شده است ناراحت هـسـتـى! از او بـه تو زیانى نمى رسد، گل خوشبویى است که مى بویى و روزیش هم تضمین شده است، پیامبر خدا(ص ) پدر چند دختر بود.