به سایت هیئت نبی اکرم (ص) خوش آمدید.

آدرس:

تهران.محله تختی.خیابان رجایی.خیابان ابریشم. خیابان تختی.کوچه57 .پلاک 7

تلفن تماس:

09124142741

ایمیل:

info@nabieakram.ir

تربیت دینی فرزند و آشنایی با معارف دینی نوجوان

تربیت دینی فرزند و آشنایی با معارف دینی نوجوان

سخنرانی در مورد تربیت دینی فرزند و آشنایی با معارف دینی نوجوان توسط آقای بهرام محسنی نسب در هیئت نبی اکرم (ص) در تاریخ ۹۷/۰۷/۲۷

خلاصه مطالب بیان شده:

والدین باید مفاهیم اعتقادی و اخلاقی را به مرور زمان و در فرصت‌هایی که در اتفاقات مختلف پیش می‌آید به نوجوان توضیح دهند. لازمه این اتفاق آگاه بودن والدین از مفاهیم اعتقادی و اخلاقی و دوستی و رفاقت با نوجوان خود است. اگر نوجوان مفاهیم اعتقادی و اخلاقی را به درستی بیاموزد بخش مهمی از نور ایمان به قلب او وارد می شود. چراکه نوجوان با توجه به اینکه هم پاک است و هم دوست دارد با عالم آشنا شود به شدت آماده پذیرش حقایق الهی و مذهبی است.

به عنوان مثال وقتی با کسی مواجه شدند که به دلیل دین‌دار نبودن گرفتار بدبختی شده به نوجوان توضیح دهند که اگر مؤمن بود چگونه به این گرفتاری‌ها مبتلا نمی‌شد. وقتی محرم می‌شود در فرصت‌های مختلف در مورد ائمه(G) و کمالات آنها توضیح دهند و به­این­ترتیب از هر فرصتی برای یاد دادن مفاهیم اعتقادی و اخلاقی استفاده کنند.

بنابراین والدین باید در مورد اخلاق و کارهای غیراخلاقی و ضررهای آنها به نوجوان توضیح داده و روش از بین بردن عیب‌های اخلاقی را به او بیاموزند و به او کمک کنند که گرفتار آنها نشده و در صورت مبتلا شدن، اثرات منفی آن را جبران کند.

والدین باید به روش بند قبل، واجبات­ شرعی و احکامی ­را که نوجوان باید به آنها عمل کند به او بیاموزند و به او کمک کنند تا بتواند به درستی به آنها عمل کند.

والدین باید گناهانی را که ممکن است نوجوان به آنها مبتلا شود به او توضیح دهند و روش مبتلا نشدن به آنها و در صورت ابتلا جبران آن را به او بیاموزند. همچنین باید وقتی نوجوان به گناهی مبتلا شد به او کمک کنند که دیگر گرفتار آن نشود.

والدین باید نوجوان را تا انتهای دوره نوجوانی با عارف یا انسانی کمال یافته آشنا کنند تا مسیر رشد و تعالی معنوی خود را با متصل شدن به دریای وجود او به درستی یافته و خود را به کمال برساند.

والدین باید نوجوان را با اجتماعات مثبت و الهی آشنا کرده و به او کمک کنند تا با این گونه اجتماعات ارتباط برقرار کرده و با افراد مثبت آشنا شود و از اثرات مثبت این گونه جمع‌ها استفاده کند. والدین باید مراقب باشند در این گونه جمع‌ها اثرات منفی وجود نداشته باشد تا زحمات تربیتی آنها از بین نرود.

 

 

 

دانلود فایل صوتی