به سایت هیئت نبی اکرم (ص) خوش آمدید.

آدرس:

تهران.محله تختی.خیابان رجایی.خیابان ابریشم. خیابان تختی.کوچه57 .پلاک 7

تلفن تماس:

09124142741

ایمیل:

info@nabieakram.ir

تربیت دینی فرزند و روش نماز خوان کردن نوجوان

تربیت دینی فرزند و روش نماز خوان کردن نوجوان

سخنرانی در مورد تربیت دینی فرزند و روش نماز خوان کردن و آموزش نماز به نوجوان توسط آقای بهرام محسنی نسب در هیئت نبی اکرم (ص) در تاریخ ۹۷/۰۷/۲۰

خلاصه مطالب بیان شده:

رعایت امور اخلاقی باعث خیر و سعادت دنیا و آخرت انسان شده و در او عزت و شادی را ایجاد می‌کند که با هیچ لذت مادی قابل مقایسه نیست. در میان مردم، بزرگ و عزیز شده و در این دنیا و پس از مرگ از او به نیکی یاد می‌کنند. اما رعایت نکردن اخلاق باعث ذلت و تحقیر انسان شده و رابطه انسان را با اصل خود که خداست از بین برده و در میان مردم کوچک و بی‌ارزش می‌شود و بد‌تر اینکه در آخرت با مشکلات و گرفتاری‌های بزرگی مواجه می‌شود.

همه کودکان در ابتدا ذات پاکی دارند این والدین و محیط اطراف آنهاست که با عملکرد غلط، آنها را با امور خطا آشنا کرده و نسبت به امور الهی بی‌تفاوت می‌کنند. والدین و مربیان با توجه به آنچـه در این کتاب در مورد رشد و تربیـت نوجوان بیان می­شود می‌توانند او را به رشد معنوی و اخلاقی برسانند.

در صورتی که والدین نمی­توانند نوجوان را تحت تربیت معنوی قرار دهند باید او را با افراد با ایمان و با تقوا آشنا کنند تا نوجوان به رشد معنوی برسد. چنانچه والدین و مربیان علاوه بر رعایت مطالب بیان شده و برنامه­های عملی ارائه شده در فصل آخر کتاب، نکات زیر را در تربیت نوجوان رعایت کنند نوجوان آنها فردی با ایمان و با اخلاق خواهد شد. إن شاء الله.

والدین باید چند سال قبل از بلوغِ نوجوان از او بخواهند شروع به خواندن نماز کند. اما باید دقت کنند در سال اول هنگام نماز او را فقط دعوت به خواندن نماز کنند و اگر نماز خواند با محبت کردن به او پاداش دهند. در سال‌های بعد اگر به خوبی نماز خواند برای او هدیه تهیه کنند. والدین باید دقت کنند هیچ گونه رفتاری که او را تحت فشار قرار دهد و از نماز متنفر کند با او انجام ندهند و فقط رفتارهای تشویقی با او داشته باشند. از چند ماه قبل از بلوغ از او بخواهند که همه نمازهایش را بخواند و اگر همکاری نکرد به صورت محبت‌آمیز بر او سختگیری کنند.

والدین باید از یک یا دو سال قبل از بلوغ در مواقعی که نوجوان با آنها مشغول به نماز می‌شود روش صحیح نماز خواندن را به او یاد دهند. یعنی به مرور زمان، احکام نماز را یکی یکی در فرصت‌هایی که پیش می‌آید به نوجوان بیاموزند تا قبل از بلوغ همه نماز و احکام آن را یاد بگیرد.

والدین باید مطابق بند قبل، واجبات­شرعی و احکامی ­را که نوجوان باید به آنها عمل کند به او بیاموزند و به او کمک کنند تا بتواند به درستی به آنها عمل کند.

 

دانلود فایل صوتی