هيئت جوانان نبي اكرم صلوات الله عليه

هيئت جوانان نبي اكرم (ص) برگرفته از هيئت نبي اكرم (ص) بوده و برای سنین زیر 18 سال برگزار می شود. این هیئت با هدف رشد و ارتقاء اعتقادی و علمی نوجوانان در جهت معنوی، درسی و یادگیری و پیاده سازی سبک زندگی الهی برگزار مي‌شود. سياست‌ها و برنامه‌هاي كلي هيئت نوجوانان توسط مسئولين هيئت نبي اكرم (ص) تعيين شده و مسئول كل هيئت نوجوانان يكي از مسئولين هيئت نبي اكرم (ص) است كه توسط مسئول كل هيئت تعيين مي‌شود.

مسئولين هيئت جوانان

يك نفر به عنوان مسئول كل هيئت نوجوانان قرار داشته و كليه فعاليت‌ها و هماهنگي‌هاي بخش نوجوانان به مدیریت او اتفاق مي‌افتد. مسئول كل هيئت جوانان بايد براي اجراي این هيئت كساني را به عنوان مسئول انتخاب كرده و با همكاري هم هيئت جوانان را در جهت رسیدن به اهداف مشخص شده اداره و اجرا كنند. تلاش بر این است که تا جایی که امکان دارد فعالیتهای این هیئت توسط خود نوجوانان انجام شود تا به رشد آنها در جهت انجام فعالیتهای فرهنگی کمک نماید.

نحوه برگزاري هيئت جوانان

هيئت جوانان نبي اكرم صلوات الله عليه و آله در زماني غير از برگزاري هيئت نبي اكرم صلوات الله عليه و آله صورت مي‌گيرد و تمام امكانات و مقدمات برگزاري يك هيئت مستقل را دارد. در این سطح از هیئت روال برگزاری هیئت تقریبا مشابه هیئت بزرگسالان برگزار می شود تا افراد آمادگی حضور در فعالیت های هیئت بزرگسالان را داشته باشند.

ارائه برنامه اعمال روزانه

از آنجا كه در جريان رشد فردي و اجتماعي نوجوانان نياز به اين است كه نوجوانان برنامه‌اي داشته باشند كه به صورت روزانه كليه ابعاد مادي، معنوي و عملي آنها مشخص شده باشد تا با اقدام به آن برنامه همه كارهايي كه لازم است انجام دهد تا به رشد برسد. جهت انجام اين فعاليت‌ها در برنامه به هر اقدام امتيازي داده شده است كه نوجوان پس از اقدام به فعاليت‌ها امتيازي به خود مي‌دهد و مربي او امتيازات داده شده را مورد بررسي قرار داده و متناسب با امتياز به دست آمده هديه‌اي براي او تهيه مي‌شود.

کلاس‌هاي خصوصي

مطابق برنامه اعمال روزانه، نوجوانان در دوره‌هايي بايد مورد آموزش‌هايي مانند آموزش قرآن، اخلاق، اعتقادات و … قرار گيرند. از جمله این دوره های علمی، کلاس احکام تخصصی برای نوجوانان نزدیک به بلوغ می باشد. کلاسهای خصوصی توسط معلميني كه توانايي ارائه اين مطالب را دارند به صورت خصوصي (يعني کلاس‌هاي چند نفره) صورت مي‌پذيرد. معلمين اين کلاس‌ها توسط مسئول كل هيئت جوانان انتخاب شده و توضيحات لازم به ايشان ارائه مي‌شود.

هیئت جوانان نبی اکرم

فضایی ست جهت رشد و ارتقاء سطح علمی و معنوی جوانان مومن و انقلابی

کلاسهای علمی

جهت ارتقاء سطح درسی نوجوانان در زمانهای مشخصی کلاسهای تقویتی درسی برگزار می گردد. علاوه بر این فرد متبحری به عنوان مشاور درسی نوجوانان تعیین می گردد تا با پیگیری امور درسی آنان مشکلات آنها را رفع کرده و با دادن مشاوره های لازم به نوجوانان و خانواده ایشان سطح درسی آنها ارتقاء یابد.

برنامه‌هاي تفريحي

برنامه هایی برای شادی بخشی به نوجوانان و ایجاد ارتباط نزدیگتر میان آنها در قالب برنامه های تفریحی مانند اردوهای یک روزه و چند روزه، ورزش در سالن های ورزشی و ... برگزار می گردد. در جريان تفريحات اموري را مي‌توان به طور عملي به نوجوان ياد داد كه در هيئت و كلاس درسي نمي‌توان آنها را براي او جا انداخت.

امكانات مورد استفاده در هيئت

با توجه به اينكه هيئت جوانان برگرفته از هيئت نبي اكرم صلوات الله عليه است كليه هزينه‌ها و امكانات مادي هيئت جوانان از هيئت نبي اكرم صلوات الله عليه تأمين مي‌شود.

آموزش مداحی به نوجوانان علاقه مند

دوره آموزش مداحی برای نوجوانانی که علاقه مند هستند برگزار می گردد تا ارتباط نوجوانان در سطح بالاتری با ائمه (ع) ایجاد گردد.