چاپ اين صفحه صفحه اصلي سايت نبي اكرم صلوات الله عليه | موضوعات تحقيقاتي | ارسال نظر در خصوص اين مطلب
 

بسم الله الرحمن االرحيم

 

داستانهايي از حجاب

 

فهرست :

دو سال طول كشيد تا خانواده‌ام را متقاعد كنم حجاب برايم ضروري است

با الگو گرفتن از زنان ايراني باحجاب شدم

گفتگو با اولين نماينده محجبه پارلمان اروپا

ماجراي دانش آموز آمريکايي که حجاب پوشيد

 


دو سال طول كشيد تا خانواده‌ام را متقاعد كنم حجاب برايم ضروري است

ماري ويرجينيا مدرس زبان انگليسي در دانشگاه الزهرا گفت: مسلمان شدن من به مثابه هجرت از ظلم به نور بود و هميشه به دنبال جستجوي اين حقيقت بودم كه انسان‌ها نهايت به كجا راه مي‌برند.

وي افزود: كتاب نهج البلاغه حضرت علي (ع) بيشترين تاثير را روي زندگي من داشت و تكامل را در من ايجاد كرد. زن تازه مسلمان انگليسي با بيان اينكه در اسلام جهاد در راه خدا نوعي جهاد اكبر محسوب مي‌شود، اما زنان با استقامت و پايداري در كنار همسرانشان مي‌توانند در اين جهاد اكبر سهيم باشند، ادامه داد: حركت از تاريكي به سمت نور به تعبيري حركت از صورت ظاهر به صورت باطن است كه در حجاب متجلي مي‌شود.

كماله رضا آوا از كشور تركيه با بيان اينكه در كشور تركيه افرادي كه حجاب دارند مورد بي‌توجهي و بي‌مهري قرار مي‌گيرند، تصريح كرد: اما نور حجاب انسان را به خود جذب مي‌كند و حاضر است تمام سختي‌ها را تحمل كند.
وي افزود :كسي كه اسلام مي‌آورد در حقيقت تسليم محض حقايق قرآني مي‌شود و كسي كه تسليم خداوند مي‌شود در حقيقت به سعادت ابدي نايل مي‌شود.

زن تازه ملسمان تركيه‌اي تمسك به حضرت زهرا (س) را عامل راهگشا به حقيقت ناب اسلام دانست و بيان داشت: در حقيقت من در هر زماني كه به سختي دچار مي‌شدم با ذكر تسبيحات اين بانوي بزرگ اسلام آرامش دروني مي‌يافتم و سختي‌ها برايم هموار مي‌شد.

نرگس بلدچينو از كشور استراليا از اسلام آوردنش خاطرات زيبايي نقل كرد و گفت: من كاتوليك به دنيا آمدم اما امروز شيوه زندگي من از زندگي غربي به اسلام تغيير كرده است، 19 سالگي من بحراني‌ترين دوره زندگي‌ام محسوب مي‌شد، چرا كه در اين دوره از زندگي جوانان غربي در اختيار خودشان هستند و به هر گونه‌اي كه بخواهند پوشش انتخاب مي‌كنند و هيچ كس حتي پدر و مادر حق دخالت در كار آنها را ندارد.

وي خاطرنشان كرد: نگرش غرب در مورد حجاب بسيار بسته است آنان حجاب را ظلم به زنان مي‌دانند اين در حالي است كه حجاب هويتي است كه موجب تقويت دروني فرد مي‌شود.

زن تازه مسلمان استراليايي با بيان اينكه پوشش ظاهري من موجب تغيير درون من شده است، اظهار داشت: در آن زمان بود كه متوجه شدم از طريق اين پوشش ظاهري است كه هر روز بر دانسته‌هاي قلبي من افزوده مي‌شود و شاهد دگرگوني خود بودم.

نرگس بلدچينو افزود: دو سال طول كشيد تا بتوانم خانواده‌ام را متقاعد كنم كه حجاب برايم از ضروريات است و آنها بر اين اصرار من باور داشته باشند.

 

با الگو گرفتن از زنان ايراني باحجاب شدم

«حنان ترك» بازيگر مصري با اشاره به هفت سال تفكر براي انتخاب حجاب، گفته بود: اين دوران، دوران زيانباري بود و اي كاش از روز اول حجاب را انتخاب كرده بودم.

اين بازيگر در پاسخ به اين سؤال كه با حجابت به كجا مي‌خواهي برسي، گفته بود: مدتي ستاره اهل زمين بودم و از خدا مي‌خواهم تا مرا به ستاره آسمان‌ها تبديل كند.

وي گفت: با الگو گرفتن از زنان ايراني با حجاب شدم. وقتي زنان ايراني را در سينما ديدم كه با پوشش در سينما نقش بازي مي‏كنند، فهميدم كه مي‏توان هم دين دار بود و هم هنرمند!

حنان ترك بازيگر مشهور سينماي مصر خبرهاي منتشر شده درباره پوشيدن و نپوشيدن كلاه‌گيس در يكي از فيلم‌هاي پيش روي خود را تكذيب كرد.

وي كه قرار است به زودي در سريال مصري «گربه‌هاي كور» بازي كند بر التزامش به حجاب خود تأكيد كرد و گفت: التزام من به حجاب مانعي بر اجراي نقش‌هاي متفاوت در سينما نيست.

حنان ترك با ابراز تعجب از آنچه درباره او منتشر شده گفت: محمود كامل، كارگردان سريال «گربه‌هاي كور» با من درباره پوشيدن كلاه گيس صحبتي نكرده است.

وي در پاسخ به سؤالي درباره اين كه كارگردانان معتقدند استفاده از حجاب در خانه‌ها براي بيننده قانع كننده نيست، گفت: من با بسياري از مردم مصر در رابطه‌ام و نظر آنان به اين شكل نيست.

ترك همچنين گفت: من قلبا با پوشيدن كلاه‌گيس و يا موي مصنوعي موافق نيستم اما ترجيح مي‌دهم در اين باره صحبت نكنم.

 

گفتگو با اولين نماينده محجبه پارلمان اروپا

ماه نور اوزدمير زن مسلمان ترکيه اي الاصل هشت ماه پيش به عنوان نماينده، وارد مجلس منطقه اي بروکسل شد.

به گزارش «شيعه نيوز» به نقل از ايربا، او اولين نماينده محجبه پارلمان هاي اروپاست. اين نماينده بيست و هفت ساله مي گويد از 14 سالگي و به انتخاب آزادانه خود، از حجاب استفاده مي کند. در آن زمان، کانديد شدن خانم اوزدمير از سوي حزب دمکرات مسيحي بلژيک موجب شگفتي بسياري از رسانه ها شده بود.

اصل پايبندي به لاييسيزم برخلاف فرانسه در قانون اساسي بلژيک به صراحت اعلام نشده است.

آنچه در پي مي آيد برگردان پارسي گفتگوي فيگارو با اوزدمير است:

 آيا مي توان هم حجاب داشت و هم فعاليت سياسي کرد؟

البته. اگر غير از اين بود مخالف دموکراسي مي شد. تصور کنيد مردم مجبور باشند براي راي دادن، همه يک نوع لباس بپوشند...

در عالم سياست، لائيک هستم/ اسلام ربطي به تروريسم ندارد

تنوع لازم است! عکس قضيه هم هست، شما اگر در انتخابات راي بياوريد و مردم انتخاب تان کنند ديگر نبايد بين اقشار مختلف تفاوتي قائل شويد. من در عرصه فعاليت هاي سياسي خود را فرد لائيکي مي دانم.

يعني چه؟

دين در چارچوب مسائل شخصي من تعريف مي شود. زماني که مشغول کار هستم بحث ديني نمي کنم. مثلا يکبار نماينده اي از حزب حاکم، با اصرار به من مي گفت در قرآن آياتي وجود دارد که بر عدم تساوي حقوق زن و مرد دلالت مي کند. پاسخ من به او اين بود که اين مسائل را درچارچوب زندگي شخصي مي توان به بحث گذاشت و اينجا براي چنين بحث هايي نه زمان مناسبي است نه مکان مناسبي.

شما مي گوييد دين بخشي از زندگي خصوصي شماست؛ اما با استفاده از حجاب آن را به همه نشان مي دهيد.

انسان ها را به دليل نوع پوششان نمي توان به محاکمه کشيد. همه چيز به آن چه که مردم در سر دارند برمي گردد و من علاقمندم با فعاليت هاي سياسي ام شناخته شوم.

اما اگر توجه داشته باشيم شما از طرف مردم انتخاب شده ايد، با اين اوصاف آيا مي توان گفت که شما در حال نمايندگي همه آن ها هستيد؟

يک نماينده مجلس نمي تواند به تنهايي نمايندگي تمام آحاد ملت را برعهده داشته باشد. اين وظيفه بزرگ و گسترده بر عهده مجلس است. مثلا در کشور من نماينده هاي زيادي هستند که من همه آن ها را نمي شناسم. اين طور نيست که من فقط نماينده زنان محجبه باشم. بايد مراقب باشيم مردم را در قالب هاي مشخص و مورد نظر خودمان قرار ندهيم.

آيا از زمان انتخاب تان تا کنون تفاوتي در نحوه برخورد مردم با شما مشاهده شده است؟

شروع و آغاز هرکاري سخت است و پيشرو بودن طاقت و تحمل مي خواهد. گمان مي کنم نظرها به تدريج رو به مثبت تر شدن مي رود. البته عده اي عليه من صحبت مي کنند. اين هميشه بوده است. پيام هاي ملي گرايانه و تهديد آميز زيادي دريافت کرده ام.

من البته اين برخوردها را غيرقابل قبول مي دانم. از سويي هم حزب مخالف برخي اوقات با من به دشمني رفتار مي کند. به هرحال اوضاع در حال بهتر شدن است. از سوي ديگر برخوردهاي محبت آميز گروه ديگري از دوستان و همکارانم در مجلس به من روحيه مي دهد.

آيا نگراني کساني را که عليه تان سخن مي گويند درک مي کنيد؟

طبيعي است که درک مي کنم. وجود چنين نگراني هايي عادي است. بسياري از زنان به دليل محروم بودن از امکان آموزش هاي لازم، بي حجاب هستند. اين مسئله است که موجب به وجود آمدن مسائل ديگراز سوي ديگران مي شود. البته منظورم زناني نيست که وارد عرصه سياست مي شوند.

در عالم سياست، لائيک هستم/ اسلام ربطي به تروريسم ندارد

آن ها زير فشارند و اگر از حجاب استفاده مي کنند به دليل انتخاب خودشان است. اصلش را بخواهيد زناني مانند من مجبورند با کساني که اسلام را نمي شناسند و يا توهم اسلام هراسي دارند نيز مبارزه کنند. امثال من از طرف ديگر با اسلام گرايان راديکالي هم مواجهند که مي گويند انتخاب شما به نمايندگي مجلس کار درستي نيست.

چرا قبول چنين زحمات و مسئوليت هايي را لازم مي دانيد؟

براي رشد و توسعه جامعه. چون معتقدم مردم اگر مرا در عرصه جامعه با اين پوشش ببينند و ببينند که در حال کوشش و فعاليت هستم، خواهند دانست که اسلام ربطي به تروريسم ندارد. اگر کارتان را به خوبي انجام دهيد کسي نمي تواند شما را بدنام کند

 

ماجراي دانش آموز آمريکايي که حجاب پوشيد

شيعه آنلاين: “سمر” دانش آموز ۱۳ ساله مدرسه “رستون” در ايالت ورجينياي آمريکا است. وي تا چند ماه پيش همواره شلوارهاي تنگ و پيراهن ‌هاي کوتاه مي‌پوشيد و موي خود را هر روز يک مدل شانه مي‌کرد و به مدرسه مي‌آمد. اما با آغاز سال جديد درسي، هم کلاسي‌هاي وي، او را با حجاب کامل و ظاهري اسلامي ديدند.

“سمر” که دانش آموز سوم راهنمايي است، طي گفتگويي با روزنامه واشنگتن پست در شماره روز جمعه ۱۳/۱۱/۲۰۰۹ گفت: به رغم اينکه مي دانستم با مشکلات بسيار زيادي مواجه خواهم شد و بسياري از دوستان و هم کلاسي هايم را از دست خواهم داد، اما تصميم گرفتم که حجاب بر سر کنم.

وي در ادامه اين گفتگو افزود: پس از بر سر کردن حجاب، اولين لحظه اي که دوستانم را ديدم، يکي از سخت ترين لحظات زندگي برايم بود زيرا به نظر آنان خيلي عجيب و غريب مي‌آمدم و آنان اصلا دوست نداشتند با من حرف بزنند و يا به من نزديک شوند. همه آنان با تنفر و خشم به صورت من نگاه مي‌کردند، گويا چهره اي بسيار زشت و کريه دارم! بعضي‌ها هم طوري از کنارم رد مي شدند که گويا اصلا مرا نديده اند و به من هيچ توجهي نمي کردند.

“سمر” همچنين گفت: اولين کسي که مرا با آغوش گرم مورد استقبال قرار داد، دوست مسلمانم “ايمان کرورتو” بود. او يک مسلمان است اما حجاب بر سر نمي کند. از من پرسيد: آيا مي خواهي در طول سال حجاب بر سر کني؟! پاسخ دادم: بله. پاسخم او را به فکر فرو برد و احساس کردم که گويا برايش خيلي جالب بود.

او در ادامه مي گويد: وقتي وارد کلاس شدم، يکي از هم کلاسي هايم براي مسخره کردنم، جلوي همه گفت: زير روسريت بمب مخفي کرده اي؟! همه به من خنديدند. برايم لحظه اي بسيار دردناک و غم انگيز بود. اشک در چشمانم جمع شده بود. وقتي به خانه رسيدم، خيلي گريه کردم. اما تمام اين اتفاقات بر من تأثير نگذاشت زيرا تصميم جدي گرفته بودم تا ابد حجاب بر سر کنم. رابطه خودم با خداوند متعال را مهمتر از هر چيز ديگري مي دانم.

“سمر” که متولد کشور سودان است در ادامه مي‌افزايد: در مدرسه ما حدود ۹۶۰ دانش آموز دختر و پسر مسلمان وجود دارد، اما تنها چهار نفر از دختران مسلمان حجاب مي پوشند. پيش از اينکه حجاب بر سر کنم، بيشتر دانش آموزان نمي دانستند که من مسلمانم اما حالا ديگر همه فهميده اند. بدون شک حجاب پوشيدنم، بر ديگر دختران مسلمان هم تأثير خواهد گذاشت.

وي در ادامه مي گويد: مهمترين چيز براي من دين است از همين رو هر روز تمام نمازهايم را کامل مي خوانم و هر ساله روزه هايم را کامل مي‌گيرم و آرزو دارم که به حج بروم. از قبل هم واجبات ديني خودم را انجام مي دادم اما نمي دانستم که بايد در ظاهر هم مانند باطن به مسائل و احکام اسلامي پايبند باشم از همين رو تصميم گرفتم که ظاهر خود را نيز اسلامي کنم.

“سمر” در مورد چگونگي به وجود آمدن انگيزه با حجاب شدنش مي گويد: تابستان امسال با خانواده‌ام به مصر سفر کرديم. در آنجا ديدم که زنان و دختران حجاب بر سر مي‌کنند. اين مسأله مرا به فکر فرو برد. در نهايت تصميم گرفتم که مانند آنان حجاب بپوشم زيرا احساس کردم که بدون حجاب بودن، لذت است از همين رو با حجاب به ورجينيا باز گشتم.

 

تنظيم : بهرام محسني نسب (Bahrammn@gmail.com  )

 

والسلام علي من التبع الهدي

 

 

سيره نبي اكرم (صلوات الله عليه) | سيره ائمه اطهار (عليهم السلام) | سيره بزرگان (رضوان الله عليهم)

موضوعات تحقيقاتي | مطالب جالب و آموزنده | لينك به سايتهاي مفيد ديگر