چاپ اين صفحه صفحه اصلي سايت نبي اكرم صلوات الله عليه | موضوعات تحقيقاتي | ارسال نظر در خصوص اين مطلب
 

بسم الله الرحمن االرحيم

 

هدايت يافتگان

موارد زير نمونه هاي كوچكي از انسانهاي حق طلبي است كه دين مقدس اسلام را پذيرفته و با وجود فشارهاي بسياري كه هست به راه  حق هدايت يافته اند.

 

ماشا، يک مدل هنرپيشه خواننده رقاصه و حالا ...

روسيه: ماشا، يک مدل هنرپيشه خواننده رقاصه و حالا ... -

«ماشا اليليکينا» نام مشهوري در روسيه و مناطق روسي‌زبان است. او حدود 2 سال پيش به عنوان يک هنرپيشه جذاب و يک مدل زيبا مطرح بود و شهرت و محبوبيتش با اوج گرفتن «گروه رقص و موسيقي فابريک» در روسيه، به بالاترين حد رسيد.

ماشا اليليکينا، ستاره سابق سينما، رقص و موسيقي، اينک حجاب اسلامي در بر دارد و به تدريس در مدارس مشغول است. وي مي‌گويد از جلوه‌هاي کاذب سابق متنفر است و اکنون احساس خوشبختي مي‌کند.

آنچه در پي مي‌آيد مصاحبه سايت روسي Islam.ru با اين هنرمند مسلمان شده است:

• چطور شد که تمام موفقيت‌ها و درخشش‌هاي خود روي صحنه را زير پا گذاشتي و به اسلام گرويدي؟

ماشا: من به لطف خداوند به سوي او گام برداشتم. اين اراده خدا بود.

• در زماني که يک خواننده بودي آيا فکر مي‌کردي که روزي اسلام بياوري، روزه بگيري و به حج بروي؟

ماشا: نه؛ حتي به ذهنم خطور هم نمي‌کرد که روزي به حج بروم و از بهترين و گواراترين آب، يعني آب زمزم بنوشم.

• آيا راهي که براي مسلمان‌شدن طي کردي، مسيري طولاني بود؟

ماشا: من دو سال است که مسلمان شده‌ام. يک روز مطلع شدم که يکي از نزديکترين دوستانم بر اثر يک حادثه در شهري ديگر به حالت کما رفته است. من نمي‌دانستم که چطور مي‌توانم به او کمک کنم. آن روز براي اولين بار نماز خواندم و دست به دعا برداشتم و از خداي بزرگ کمک خواستم.

روز بعد همان دوستم با من تماس گرفت و گفت: «در آن حالات بيهوشي من تو را مي‌ديدم و تو خيلي زياد به من کمک کردي!»، من در آن لحظه بسيار گريستم؛ زيرا براي اولين بار در زندگي‌ام بود که چيزي از خدا مي‌خواستم.

• در حال حاضر به چه کاري مشغولي؟

ماشا: من پنج زبان اروپايي بلد هستم و در حال حاضر در مدرسه و دانشگاه تدريس مي‌کنم. ضمناً برخي از نت‌هاي مجاز شرعي را نيز مي‌نويسم.

• آيا موسيقي هم گوش مي‌دهي؟

ماشا: بله؛ آثار «گروه ريحان»، «گروه سامي يوسف» و «گروه کت استيونس» ( که پس از اسلام آوردن نام خود را «يوسف اسلام» گذاشت) را گوش مي‌کنم.

• آيا چيزي از قرآن هم آموخته‌اي؟ آيا آمادگي داري که زبان عربي را هم به آن پنج زبان اروپايي اضافه کني؟

ماشا: در ابتدا فکر مي‌کردم که آموختن زبان عربي مشکل باشد. اما آن را شروع کرده‌ام و خيلي هم آن را دوست دارم و فکر مي‌کنم کليدي براي فهم دانش برتر باشد.

• چرا گرايش به اسلام نسبت به اديان ديگر بيشتر است؟ و چرا بيشتر کساني که به اسلام مي‌گروند از بين هنرمندان و فعالان در کنسرت و موسيقي هستند؟

ماشا: اسلام نسبت به اديان ديگر، محکمترين اساس را دارد. تمام قواعد اسلام در زندگي کاربرد دارند. راه اسلام سعادت‌بخش است.
• از اينکه مسلمان شده‌اي چه احساي داري؟

ماشا: احساس خوشبختي. امروز من اين فرصت را دارم که مقايسه کنم قبلاً چه بودم و حالا چه هستم. من اکنون با حيات واقعي آشنا شده‌ام، پس خوشبختم.

• و چه تفاوتي با قبل داري؟

ماشا: ايمان به خدا زندگي مرا متحول کرد. ميل به عبادت خداوند در فطرت و وجود همه انسان‌ها نهاده شده است. من اطمينان دارم که خداوند به ما تفکر و تعقل نداده است تا بياييم، زندگي کنيم، بخوريم، بخوابيم و بميريم. خدا به ما فرصت زندگي کردن داده است تا به او برسيم.

• آيا گاهي به موفقيت‌ها و درآمد سابق خود فکر نمي‌کني؟ حسرت آن دوران را نمي‌خوري؟!

ماشا: آن جلوه‌ها، پس از مسلمان شدن، برايم بي‌ارزش و منفور هستند.

• از اينکه آشکارا خود را مسلمان معرفي مي‌کني هراس نداري؟

ماشا: نه نمي‌ترسم. برعکس، تکليف و وظيفه خود مي‌دانم که ديگران را از راه گمراهي بازدارم و به عنوان الگويي براي آنها باشم.

• از اينکه عکس‌هاي سابقت در اينترنت هست ناراحت نيستي؟

ماشا: من خودم دوست ندارم به اين عکس‌ها نگاه کنم. اما اشکال ندارد که مردم آنها را ببينند تا برايشان عبرت شود و بدانند که انسان مي‌تواند تولد ديگري داشته باشد و از نو به دنيا بيايد. انسان مي‌تواند توبه کند و با انجام کارهاي خوب، تمام سياهي‌هاي گذشته‌اش را پاک کند، ان شاء الله.

• اينک چه چيزي از «اسلام» مي‌تواني به ديگران بگويي؟

ماشا: اسلام مي‌گويد: «اگر نمي‌تواني راجع به خدا بينديشي حداقل سعي کن از قيد خودت رهايي يابي و پليدي‌هاي نفست را مهار کني؛ رذايلي مانند خودپسندي، تکبر، حسد، ظلم، دروغ، خودستايي و خودنمايي». اگر کسي مي‌خواهد به سوي اسلام گام بردارد فقط بايد انديشه کند و از فطرت خود مدد بگيرد.

• چه پيامي براي مسلمانان داري؟

ماشا: آرزو مي‌کنم که کارهاي نيک و عبادات برادران و خواهران ديني من مورد قبول خداوند متعال قرار بگيرد و رحمت خدا بر خانه‌هاي آنان ببارد.

• و براي غير مسلمانان؟

ماشا: اميدوارم کساني که هنوز به دين اسلام مشرف نشده‌اند لحظه‌اي به خود بيايند و فارغ از انبوه اطلاعات پوچ و بيهوده‌اي که چشم و گوش مردم اين عصر را فرا گرفته است کمي انديشه کنند.

منبع: http://www.teptar.com/2007/10/02/page,1,5,masha_alalykina.html


حنان ترک بازيگر مشهور عرب، نقش هاي سينمايي مبتذل و تصميمي ديگر

حنان ترک بازيگر مشهور عرب، نقش هاي سينمايي مبتذل و تصميمي ديگر - حنان ترک، بازيگر مسلمان مصري اي در خصوص گذشته اش ابراز پشيماني کرد. اين بازيگر مشهور عرب تصميم به ترک نقش هاي سينمايي مبتذل و استفاده از حجاب اسلامي گرفت.

اين بازيگر مصري در گفتگو با العربيه تاکيد کرد: در کارهاي هنري ام رضاي خداوند و رسولش را در نظر نگرفته بودم. همه پولي که در آن زمان و از راه بازيگري بدست آورده ام حرام است. اعتراف به خطا عيب نيست، چيزي که بر باطل بنا شده باشد خودش هم باطل است. بنابر اين همه اموالي که از کارهاي به اصطلاح هنري خود که خارج از چارچوب قواعد مذهبي و شرعي بدست آورده ام حرام است، چرا که اساسا بازي کردن من در اين صحنه ها و اين اعمال خارج از چارچوبي بوده که خداوند براي بندگانش معين کرده است. اميدوارم خداوند با اين کار مرا ببخشد چرا که من از روي نا آگاهي به مسائل شرعي اين کارها را انجام ميدادم . اگرچه اعتراف ميکنم که اين توجيه خوبي نيست چرا که من به اندازه کافي تلاش نکردم تا دين و آيين خود را به خوبي بشناسم. خدا را به خاطر آگاهي ديني که اکنون به آن رسيده ام شکر مي کنم. اين نکته را هم بايد بگويم که البته هنر و بازيگري في نفسه حرام نيست به شرطي که از حدود شرعي که ما بطور فطري براي آن آفريده شده ايم تجاوز نکند.

وي که تالار آرايشي به نام «صبايا» دارد در خصوص لزوم حفظ حجاب زنان در اين مکان مي گويد: طرح من قرار دادن پوشش براي موي زنان در حريم خودم است. بنابراين مسلمانان غير محجبه و هرکسي که حجاب را رعايت نکند اجازه ورود به آن را نخواهند داشت. اين کار از روي مبناي خالص ديني است. موي آشکار و بي حجاب فتنه است و من نميتوانم در اين گناه آنها را کمک کنم و دختران بي حجاب با آرايش کامل از آنجا خارج شوند و نگاه مردان را به خود جلب کنند.

«حنان ترک» که به تازگي از همسرش جدا شده است، درباره طلاق خود نيز مي گويد: همسرش با حجاب او موافق نبوده و او نيز نمي توانسته تمايل شوهرش را بر دستور خداوند مقدم بدارد. «لا طاعه لمخلوق في معصيه الخالق» و مي گويد: از آنجا که او نتوانست مرا با حجاب بپذيرد و من هم نميتوانستم حجاب را کنار بگذارم نتوانستيم به توافق برسيم. بنابر اين از هم جداشديم. نميدانم چرا مردم نمي خواهند بپذيرند که گذشته من اشتباه بوده است؟ حجاب در زندگي من نقطه عطفي بود. من لذت عبادت و تقرب به خداوند را بدست آورده ام .

اين بازيگر اکنون با کارگردان و نويسنده مصري «خالد المهدي» در فيلمي درباره علامات ظهور همکاري مي کند. اين فيلم در سه زمان گذشته،حال و آينده روايت مي شود. در زمان حال و آينده علامات ظهور و شخصيت دجال بررسي مي شود.

همچنين حنان ترک با کمک ديگران بر اي کمک به مردم غزه کارواني از کمکهاي غذايي جمع اوري و ارسال کرده بود که به دليل شرايط امنيتي به قاهره برگردانده شد.

وي مي گويد: با توجه به اينکه کاروانهايي از کمکهاي مردمي ديگر هم برگردانده شده است اميدواريم اين کمکها با همکاري صليب سرخ به مردم غزه برسد.


گفتگو با يک بانوي شيعه شده

نامم عايشه بود. در نيجريه عايشه به عنوان يکي از مظاهر اهل تسنن مطرح است و عمده مردم اين کشور نام دخترانشان را عايشه مي گذارند. من پس از تشرف به مذهب شيعه نامم را به فاطمه تغيير دادم.

به گزارش شيعه آنلاين، "فاطمه يعقوب" زن مسلمان نيجريه‌اي در غرب آفريقاست. با او در همايش بين‌المللي زنان محجبه و موفق جهان اسلام آشنا شديم و درباره شيعه شدنش پرسيديم. گفتگوي خبر آنلاين را با اين بانوي شيعه شده نيجريه‌اي مي‌خوانيد.

چه شد که شيعه شديد؟

فاطمه يعقوب ادامه مي‌دهد: مطالعه کردم. بسيار خواندم . پرسيدم. شنيدم. در جست و جوي مساله امامت بودم. در کنار توحيد و معاد مساله امامت بسيار به ذهنم مهم آمد.

مهمترين الگويي که در اسلام يافتيد چه کسي بود؟

من به عفا ف و حجاب در اسلام بسيار انديشيدم. به اعتقاد من عفت و حجاب نماد حقيقي براي يک زن مسلمان است و تاريخ اسلام پر از زناني مانند فاطمه(س) و زينب(س) است که با حفظ عفاف خود يک انسان واقعي بوده اند.

اکنون نظر شما درباره مسلماني و پذيرش مکتب شيعه چيست؟

ماهي قدر دريا را نمي‌داند مگر اينکه روزي که دريا خشک شود و يا از دريا بيرون بيافتد، آن زمان است که قدر آب و دريا را مي‌فهمد. من ماهي بيرون افتاده اي بودن در کنار درياي بي‌انتهاي مکتب شيعه که حالا قدر آن را مي فهمم.

نام اصلي شما چيست و پس از تشرف به اسلام چه نامي را انتخاب کرديد؟

نامم عايشه بود. در نيجريه عايشه به عنوان يکي از مظاهر اهل تسنن مطرح است و عمده مردم اين کشور نام دخترانشان را عايشه مي گذارند. من پس از تشرف به مذهب شيعه نامم را به فاطمه تغيير دادم.


مشهورترين بلاگر مسيحي مسلمان شد

ماندولينا در ابتداي صفحه وبلاگ خود شهادتين را نوشته و افزوده است "خداوند جسم نيست و منزه از اين است كه تجسم پيدا كند. او هر چيزي را كه اراده كند و بخواهد انجام مي‌شود".

به گزارش فارس، يكي از مشهورترين بلاگرهاي مسيحي كه از سرسخت‌ترين منتقدان دين اسلام نيز بود پس از يك سال‌ونيم تحقيق و بررسي درباره دين اسلام، مسلمان شد.

اين خانم مسيحي كه ماندولينا نام دارد روز يكشنبه گذشته در وبلاگ خود به نام " زندگي ابدي " اعلام كرد اسلام آورده است.

ماندولينا تمام مطالب سابق خود را كه در آن به اسلام حمله كرده بود حذف كرده و علل مسلمان شدن خود را تشريح كرده است.

ماندولينا به روزنامه المصريون چاپ مصر گفته كه از اينكه مسلمان شده خوشحال است و خداوند اين مسير را برايش انتخاب كرده است. 
وبلاگ ماندونيا که به عربي است و عنوان «حيات ابدي» را دارد مي توانيد از اينجا ببينيد.


بانوي بودايي در تايلند مسلمان شد

خانم دونگ رودي از بودائيان شهر آيوتايا در رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بانكوك با اداي شهادتين به دين مبين اسلام مشرف شد.

به گزارش شيعه آنلاين به نقل از فارس به نقل از روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين مراسم روحاني با حضور تمهيدي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، شيخ قوي حيدر امام جماعت مسجد پدونگ تام اسلام و جمعي از كاركنان انجام شد.

 در اين مراسم روحاني، تمهيدي رايزن فرهنگي ضمن عرض تبريك به اين بانوي مسلمان، اسلام آوردن بودائيان تايلند را مرهون تعاملات خوب فرهنگي و آشنايي مردم تايلند با ايران و فرهنگ غني اسلامي آن دانست.

 خانم دونگ رودي پس از اسلام آوردن نام زيباي زهرا را براي خود برگزيد. وي از اينكه به دين بزرگي مانند اسلامي گرديده است اظهار خوشحالي كرد و آرزو نمودكه مسلمان نمونه‌اي در آينده باشد.

 همچنين در اين مراسم خطبه عقد نكاح خانم زهرا با رضا گودرزي نيز توسط حاج شيخ قوي حيدر جاري گرديد و گواهي رسمي ازدواج براي اين دو زوج صادر شد.

 در اين مراسم هدايايي به رسم ياد بود به همراه كتابهايي در مورد اسلام، اصول عقايد اسلامي و زن نمونه در اسلام به همراه جانماز و چادر به ايشان اهداء گرديد.

 خانم زهرا گودرزي فارغ التحصيل رشته مديريت بازرگاني از دانشگاه تربيت معلم در شهر آيوتايا ست، شهري كه 400 سال پيش شيخ احمد قمي از ايران وارد آنجا شد و با تلاش، هوش و ذكاوت خود به دربار پادشاه تايلند راه يافت و سر آغاز روابط فرهنگي ايران و تايلند گرديد.

خاندان شيخ احمد قمي امروز به نام بوناك شهرت دارند و از متنفذان تايلندي محسوب مي‌گردند.


يك زن عكاس معروف امريكايي مسلمان شد

يك زن عكاس معروف امريكايي كه كار عكاسي براي خيلي از چهره‌هاي مشهور جهان را انجام مي داد مسلمان شد.
به گزارش «شيعه نيوز» به نقل از خبرگزاري فارس،خانم نيكل كوئين، عكاس ويژه چهره‌هاي معروف هنري، سينمايي و ورزشي در امريكا دين اسلام را پذيرفت و مسلمان شد.

وي مي‌گويد كه دين اسلام را از طريق كلي‌ هاي ويديويي كه با هدف معرفي اسلام در يكي از سايت‌هاي معروف ويديويي در اينترنت گذاشته شده شناخته و تصميم به مسلمان شدن گرفته است. وي در گفت‌وگويي مفصل با روزنامه زمان تركيه به تشريح چگونگي آشنايي با دين مبين اسلام و مسلمان شدن خود پرداخت.


اسقف و مبلغ مسيحي، مسلمان شد

اسقف فليپيني «سانتوس جونيور» مسئول کليساهاي فيليپين و عضو شبکه جهاني کليساها مسلمان شد.

به گزارش خبرگزاري اهل‏بيت(ع) ـ ابنا ـ اين مبلغ مسيحي تأسيس کليساهاي فراواني را در مناطق مسلمان‏نشين در پرونده خود دارد.

به گفته وي اين امر دلالت بر قدرت فکري و اعتقاد وي به مسيحيت دارد. وي پس از دو سال صحبت با مسلمانان و تبليغ مسيحيت در بين آنان، دريافت که دين اسلام تنها ديني است که ضامن سعادت بشر بوده و هست.

سانتوس در اقدامي شجاعانه مسيحيت و مقام اسقفي ـ بالاترين مقام روحاني مسيحيت ـ خود را رها کرده و به دين مبين اسلام تشرف يافت


مهاجم فرانسوِي الاهلي مسلمان شد

گريگوري دوفرينسس، مهاجم سابق تيم الاهلي امارات و دبي به دين اسلام مشرف شد.

به نقل از ايسنا، اين مهاجم فرانسوي جمعه عصر با حضور در يکي از مساجد شهر دبي به دين اسلام روي آورد و مسلمان شد.

گريگوري دوفرينسس فرانسوي هفته قبل از تيم الاهلي کنار گذاشته شد تا ميلاد ميداودي مهاجم ايراني تيم فوتبال استقلال اهواز جايگزينش در ترکيب تيم الاهلي امارات شود. وي فصل قبل عضو تيم دبي بود و با هفده گل زده در رده دوم جدول گلزنان ليگ امارات قرار گرفت بود.


برادر وزير انگليسي مسلمان شد

از طرفي، براساس تحقيق انجمن پژوهشي مسيحي انگلستان، در سال 2040 تعداد مسلماناني که در مساجد انگلستان به نيايش مي‏پردازند دو برابر تعداد مسيحياني خواهد بود که به کليسا مي‏روند.

برادر وزير خزانه‏داري انگليس، دين اسلام را به عنوان دين خود برگزيد. روزنامه "الرياض" چاپ عربستان با اعلام اين خبر خاطرنشان ساخت: برادر «جورج اوسبورن» يکي از اعضاي کابينه راستگراي افراطي بريتانيا، با تشرف به اسلام، خشم کليساي انگليس را برانگيخت.

اين در حالي است که بنا به گفته اين روزنامه عربستاني، وي پس از گرويدن به اسلام با يک زن مسلمان بنگلادشي‏الاصل ازدواج خواهد کرد.

اين خبر درحالي منتشر شده است که طبق آمارهاي منتشر شده از سوي مراکز رسمي آمارگيري در انگليس هر روز 21 نفر در اين کشور به دين اسلام مشرف مي‏شوند.

از طرفي، براساس تحقيق انجمن پژوهشي مسيحي انگلستان، در سال 2040 تعداد مسلماناني که در مساجد انگلستان به نيايش مي‏پردازند دو برابر تعداد مسيحياني خواهد بود که به کليسا مي‏روند.

در اين تحقيق که باعنوان "آينده کليسا" منتشر شده، آمده است: تا چند سال آينده تعداد مسلماناني که براي اقامه نماز جمعه به مسجد مي‏روند در مقايسه با تعداد مسيحياني که در مراسم نيايش روز يکشنبه در کليسا حضور مي‏يابند دو برابر افزايش مي‏يابد.


محجبه شدن يك خواننده ديگر عرب

"هيفاء الوهبي"، خواننده زن مشهور لبنان شيعه شد

"هيفاء الوهبي "، يكي از دو نوازنده مشهور لبنان با ترك كشور خود به مصر رفته و با برگزيدن پوشش و حجاب اسلامي در صف نمازگزاران مسجد "الحسين " قاهره ديده مي‌شود

در اقدامي ناگهاني ، "هيفاء الوهبي "، يكي از دو نوازنده مشهور لبنان با ترك كشور خود به مصر رفته و با برگزيدن پوشش حجاب در صف نمازگزاران مسجد "الحسين " قاهره ديده مي‌شود.

ايونا به نقل از "الجمهوريه " مصر نوشت؛ اين خواننده پس از آنكه به مصر منتقل شده ، پوشش كامل حجاب را رعايت كرده و در اين شهر شنيده شده كه به مذهب تشيع نيز روي آورده است. 

دليل اينكه گفته مي‌شود الوهبي شيعه شده، اين است كه او از ميان مساجد متعدد قاهره، مسجد "الحسين " را كه يكي از مساجد پرجمعيت شيعيان است ، برگزيده و با پوشش كامل بدون اينكه شناخته شود ، به مؤسسات خيريه رفت‌وآمد كرده و به آنها كمك مالي مي‌كند . 

خانواده "الوهبي " ، يكي از بزرگترين خانواده‌هاي بيروت بوده و تماما شيعه اثني عشري هستند.


زن مسيحي مالزيايي درحرم رضوي شيعه شد

انديشه  - زن مسيحي اهل مالزي پس از دو سال تحقيق در حرم امام رضا عليه السلام به دين مبين اسلام و مذهب تشيع مشرف شد.

شيعه نيوز نوشت: تيارا نورعين، زن 25 ساله داراي مدرک تحصيلي ليسانس کامپيوتر اهل کشور مالزي پس از بيش از دو سال تحقيق در مورد دين اسلام و علاقه به اين دين آسماني در حرم رضوي به مذهب تشيع مشرف شد.

اين زن شيعه مالزيايي در مورد علت علاقه‌مندي و تشرف خود به دين اسلام اظهار کرد: مسيحيت تنها حلقه اتصال بين من و خانواده‌ام بود اما از حدود دو سال پيش اعتقاداتم نسبت به مسيحيت کمرنگ شد.

وي ادامه داد: از طريق آشنايي با دوستان مسلمان در دانشگاه و محل کار و همچنين کسب اطلاعات از طريق اينترنت با دين مبين اسلام آشنا شدم.

تيارا نورعين درباره نکات جذاب دين اسلام از ديدگاه خود توضيح داد: نحوه پوشش، رفتار نيکو و احترامي که مسلمانان نسبت به هم داشتند و بطور کلي آداب و رسوم مسلمانان من را جذب اين دين کرد.

وي افزود: پس از آشنايي با پسري مسلمان و آشنايي بيشتر با اسلام از طريق ايشان حدود پنج ماه پيش به دين اسلام مشرف شدم و با اين پسر ازدواج کردم و از آنجايي که اکثر مردم مالزي مسلمان و اهل سنت هستند و آشنايي چنداني با مذهب تشيع نداشتم من نيز اهل سنت شدم.

وي افزود: پس از مدتي با آشنايي بيشتر با آموزه‌هاي اخلاقي و ديني مذهب تشيع، با قلبي سرشار از علاقه و آگاهي به مذهب تشيع روي آوردم. 


حرفهای یک وهابی افراطی که شیعه شد (به عشق امیرالمومنین داغش کن)

چه کسى باور مى کرد دکتر عصام العماد که روزگاری بدنبال علی (ع)  بوده  تا او را به نقد بکشد، ناگهان مدهوش عطر عالم گیر اهل بیت گردد و به او دل  ببازد و....

دکتر عصام العماد که یمنی‌الاصل و 39 ساله است و نزد علماى بزرگ وهابى یمن مثل قاضى احمد سلامه و محمد بن اسماعیل عمرانى و دکترعبدالوهاب دیلمى زانو زده  و سپس در رشته حدیث دانشگاه ابن سعود ریاض حضور یافته و اندک اندک اجازه حضور نزد مفتى بزرگ عربستان بن باز را یافت. او مانند همه وهابیون، موضعى افراطى و تند و تیز نسبت به شیعه داشت...

بخشی از مصاحبه خبرگزاری ایسنا با دکتر عصام العماد:

دکتر عصام العماد، فتوای تکفیری 38 تن از علمای وهابی را متأثر از فتاوای شیخ محمد عبدالوهاب عنوان و اضافه کرد: تا زمانی که راه حلی برای این معضل نیابیم، مشکل جهان اسلام حل نخواهد شد. بزرگ‌ترین مشکل دنیای اسلام حرکت وهابیت است . وی می‌گوید: شیخ محمدسعید رمضان لوطی که از فقهای بزرگ است، گفته بود «حدود 200 متفکر اسلامی از سراسر جهان اجتماعی تشکیل دادیم تا مشکلات جهان اسلام را بیابیم و حل کنیم. پس از بحث به این نتیجه رسیدیم که بزرگ‌ترین مشکل که دنیای اسلام با آن دست و پنجه نرم می‌کند حرکت وهابیت است.» اینان مشکلاتی در تمام دنیا اعم از آمریکا و فرانسه، آلمان و چین و تمام جاهایی که در آن نفوذ کرده‌اند، ایجاد نموده‌اند. ‌ دکتر العماد از قول دکتر علامه یوسف قرضاوی نقل کرد: در دنیای اسلام کسی اعم از مرده و زنده وجود ندارد مگر اینکه وهابیت کتابی در لعن آن نوشته است چه شیعه باشد چه سنی، چه زیدی و چه...  وی خاطر نشان می‌کند: به عنوان مثال یک وهابی کتابی در رد سید جمال‌الدین اسدآبادی به نام «تحذیر الامم من کلب العجم = برحذر داشتن امت از ...فارسی» نوشته است. یک وهابی دیگر کتابی در رد صاحب «تفسیر المنار» به نام «صواعق من النار علی صاحب المنار: هجوم شعله‌های آتش بر سر صاحب کتاب المنار» نوشته است. دیگری کتابی به نام «الکلب العالی یوسف القرضاوی: ... بزرگ یوسف قرضاوی» نوشته است. تمام نوشته‌های آنان فقط و فقط علیه مسلمانان است . عصام می‌گوید: بنده قبل از شیعه شدنم نزد فردی به نام «المدخلی» درس می‌خواندم که نزد این شیخ قریب 100 کتاب در لعن و رد بزرگان اسلام اعم از «سید محمد قطب»، «شیخ محمد غزالی»، «آیت‌الله خویی»، «شیخ محمد عبده» و ... وجود داشت. این در حالی است که ما در میان کتب وهابیون کتابی در رد مارکسیست، بودائیسم، بهائیت و تفکرات اسراییلی و آمریکایی نمی‌بینیم. تمام نوشته‌های آنان فقط و فقط علیه مسلمانان است. وی تاکید می‌کند: فتوای وهابیون ناشی از تاثیرات عناصر اسراییلی در میان آنان است و باید توجه داشت که این فتوایی است که از قصر سعودی صادر شده است زیرا تمام علماء و مفتی‌های عربستان کارگزار حکومت هستند. این فتوا در جهت منافع اسراییل و برای متوقف کردن حرکت حزب‌الله لبنان و حماس و اخوان المسلمین و... صادر شده است.‌ عصام العماد می‌گوید: من به یاد دارم زمانی در دانشگاه‌های عربستان نقد امام علی علیه‌السلام و حتی عمر بن خطاب به راحتی صورت می‌گرفت ولی هیچ‌کس حق نقد شیخ محمد عبدالوهاب را نداشت. در این ایام با ظهور بزرگانی شجاع چون «سید محمد قطب» و «شیخ محمد غزالی» این وضعیت افول یافت. وی ادامه می‌دهد: وقتی بزرگان وهابی نتوانستند با قدرت علمی «سید محمد قطب» مقابله کنند، او را متهم کردند به این‌که علیه ولی امر خود شورش کرده است که او نیز در جواب گفته بود اگر ولی امری برای من باشد، او «جمال عبدالناصر» است. وی در عین حال خاطر نشان می‌کند: متاسفانه مبنای فقهی وهابیون بسیار مصلحتی است به گونه‌ای که اگر مصلحت خود را در ارتباط با شیعه ببینند صدها کتاب در اسلامیت شیعه می‌نویسند.      

 دکتر عصام العماد، شیعه شدنش را هدیه‌ی آسمانی برمی‌شمرد و می‌گوید: من در نزد «بن‌باز» در عربستان مشغول تحصیل بودم و با خود در این اندیشه بودم که پس از قرن‌ها، همچنان ارادات خالصانه نسبت به امام علی و امام حسین (ع) و دیگر امامان بزرگوار، در قلوب عده‌ای موج می‌زند و کهنه نشده است و از طرف دیگر نقدهای شدید نسبت به امام علی (ع) و امام حسین(ع) را در مجالس علمی عربستان مشاهده می‌کردم و می‌دیدم ظلم‌های یزد و معاویه توجیه می‌شود ولی به راحتی امامان شیعه نقد می‌شوند. مشاهده می‌کردم در عربستان کتاب‌هایی در دفاع از یزید و... نوشته شده و هیچ‌گونه انتقادی بر آنان وارد نکرده‌اند.  وی ادامه داد: بنده مجالسی را مشاهده می‌کردم که به راحتی امام علی (ع) را نقد می‌کنند ولی وقتی فضایل امام -که حتی در خود کتاب‌هایشان نیز هست- می‌شنوند، قدرت تحمل آنرا ندارند. مشاهده می‌کردم کتاب‌های متنوعی در دفاع از یزید و عمروعاص و... نوشته شده است و هیچ‌گونه انتقادی بر آنان وارد نکرده‌اند. وی ادامه داد: این‌گونه جریانات باعث شد بر نفسم عتاب کنم و خود را به مطالعه در سیره‌ی اهل بیت (ع) وادار کردم. مدرس مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: در شبی از شب‌های ماه رمضان پس از نماز تراویح در مجلسی حاضر شدم که امام علی (ع) را در قفس اتهام گذاشته بودند و به تمام عملکرد او بدون دلیل اعتراض می‌کردند و او را خلیفه‌ای عنوان می‌کردند که اگر زودتر کشته می‌شد، آمریکای امروز مسلمان می‌گشت. دیدم آنان امام حسین (ع) را سبب‌ساز فتنه بزرگ اجتماعی می‌نامیدند که پس از این جلسه به شدت به مطالعه و تحقیق در زندگی اهل بیت (ع) روی آوردم. پس از مطالعات تخصصی، دریافتم که تمام کارهای امام علی (ع) بر طبق عقل و منطق بود و به این نتیجه رسیدم که سخنان وهابیون تماما توجیهات رکیکه و فاقد منطق است. مثلا آنان احادیث فضایل امام علی علیه‌السلام را بی‌اهمیت می‌خواندند ولی نفرین پیامبر(ص) در مورد معاویه (خداوند هیچ وقت شکمت را سیر نکند) را از جمله فضایل معاویه می‌دانستند و توجیه می‌کردند مقصود از این حدیث این است که معاویه هیچگاه سیر نشود و بخورد و سلامت پیدا کند. عصام العماد افزود: شیعه شدن من نه فقط به اراده خودم بلکه با کرامت الهی و عنایت آسمانی تحقق پذیرفت و خداوند را با تمام وجود بر این نعمت عظمی شاکرم و از او می‌خواهم مرا به معارف بیشتری هدایت کند. 

 

تنظيم : بهرام محسني نسب (Bahrammn@gmail.com  )

 

والسلام علي من التبع الهدي

 

 

سيره نبي اكرم (صلوات الله عليه) | سيره ائمه اطهار (عليهم السلام) | سيره بزرگان (رضوان الله عليهم)

موضوعات تحقيقاتي | مطالب جالب و آموزنده | لينك به سايتهاي مفيد ديگر