تربیت دینی فرزند و تاثیر ارتباط والدین با فرزند

سخنرانی در مورد تربیت دینی فرزند و تاثیر ارتباط والدین با فرزندان توسط آقای بهرام محسنی نسب در هیئت نبی اکرم (ص) در تاریخ ۹۷/۰۸/۱۸

 

 

دانلود فایل صوتی

 

خلاصه ای از مطالب بیان شده:

رعایت امور اخلاقی باعث خیر و سعادت دنیا و آخرت انسان شده و در او عزت و شادی را ایجاد می‌کند که با هیچ لذت مادی قابل مقایسه نیست. در میان مردم، بزرگ و عزیز شده و در این دنیا و پس از مرگ از او به نیکی یاد می‌کنند. اما رعایت نکردن اخلاق باعث ذلت و تحقیر انسان شده و رابطه انسان را با اصل خود که خداست از بین برده و در میان مردم کوچک و بی‌ارزش می‌شود و بد‌تر اینکه در آخرت با مشکلات و گرفتاری‌های بزرگی مواجه می‌شود.

همه کودکان در ابتدا ذات پاکی دارند این والدین و محیط اطراف آنهاست که با عملکرد غلط، آنها را با امور خطا آشنا کرده و نسبت به امور الهی بی‌تفاوت می‌کنند. والدین و مربیان با توجه به آنچـه در این کتاب در مورد رشد و تربیـت نوجوان بیان می­شود می‌توانند او را به رشد معنوی و اخلاقی برسانند.

در صورتی که والدین نمی­توانند نوجوان را تحت تربیت معنوی قرار دهند باید او را با افراد با ایمان و با تقوا آشنا کنند تا نوجوان به رشد معنوی برسد. چنانچه والدین و مربیان علاوه بر رعایت مطالب بیان شده و برنامه­های عملی ارائه شده در فصل آخر کتاب، نکات زیر را در تربیت نوجوان رعایت کنند نوجوان آنها فردی با ایمان و با اخلاق خواهد شد. إن شاء الله.

  • والدین باید به نوجوان بیاموزند که انسان دارای خود ظلمانی و خود نورانی است. خود ظلمانیِ او به حیوانیات و خود نورانیِ او به الهیات وجود او برمی‌گردد. انسان وظیفه دارد که خود نورانی را با پرداختن به امور الهی قوی کرده و خود ظلمانی را با تقوی کنترل کند. والدین باید روش انجام این امور را به نوجوان بیاموزند و با او همراهی کنند تا این اتفاقات در او به وجود آید.
  • والدین باید به نوجوان بیاموزند که وجود خود را از امور مثبت و الهی پر کرده و از امور منفی و ظلمانی خالی کند و تلاش کند آشفتگی‌های فکری خود را کنترل کرده و وسوسه‌های شیطان را از خود دور کند.
  • والدین باید گناهانی را که ممکن است نوجوان به آنها مبتلا شود به او توضیح دهند و روش مبتلا نشدن به آنها و در صورت ابتلا جبران آن را به او بیاموزند. همچنین باید وقتی نوجوان به گناهی مبتلا شد به او کمک کنند که دیگر گرفتار آن نشود.
  • والدین باید با فرزند خود ارتباط کلامی برقرار کرده و عالم را از نگاه خود به آنها بشناسانند. لازمه این اتفاق صحبت کردن و توضیح امور مختلف به فرزند خود است.
  • ارتباط کلامی با فرزند باعث می شود بین والدین و فرزند محبت ایجاد شده و فرزند زودتر به پختگی برسد و در مشکلات موجود در جامعه و زندگی خود کمتر خطا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *